Baza wiedzy

Czy to prawda, że jedzenie twardych owoców, np. jabłek może oczyszczać zęby? Czy w takim razie przed snem można zjeść jabłko i nie myć już zębów?

Niestety zjedzenie jabłka nie zastąpi mycia zębów. Pasty zawierają specjalne składniki, które nie tylko zapewniają świeży oddech, ale też zabezpieczają zęby przed próchnicą. Dlatego istotne jest, by systematycznie myć zęby najlepiej po każdym posiłku. Należy pamiętać, że po wieczornym szczotkowaniu nie należy już nic jeść, ani pić w szczególności soków, które zawierają niebezpieczne dla naszych zębów cukry. Dopuszczalna jest jedynie woda mineralna.

Chcę mieć białe zęby i piękny uśmiech. Co muszę zrobić, aby osiągnąć ten efekt?

Wybielanie zębów jest w dzisiejszych czasach jednym z najpopularniejszych zabiegów zaliczanych do stomatologii estetycznej. Profesjonalnie przeprowadzony zabieg pomoże zębom odzyskać biel, poprawi samopoczucie i doda pewności siebie. Wybielanie zębów najlepiej jest przeprowadzać pod kontrolą lekarza stomatologa.

Wybielanie nakładkowe

Jedną z metod jest wybielanie nakładkowe. Dentysta robi wyciski na podstawie których przygotowane zostają szyny (nakładki) specjalnie dostosowane do zębów pacjenta. Następnie stomatolog ocenia stan zębów, ich kolor i dobiera odpowiedni materiał wybielający. Wybielanie metodą nakładkową trwa około 14 dni. Należy pamiętać, że w początkowej fazie wybielania od 3 – 7 dni może wystąpić wzmożona wrażliwość zębów na zimne, słodkie oraz gorące. Przy odpowiedniej higienie efekt powinien utrzymać się od 3 – 5 lat. Po upływie tego czasu można zabieg powtórzyć. Jest to jeden z popularniejszych sposobów na białe zęby.

Lampa wybielająca

Następną równie często stosowaną metodą jest wybielanie zębów za pomocą lampy. Jest ona przeznaczona głównie dla osób, które oczekują szybkiego i skutecznego efektu. Wybielanie wykonuje się w gabinecie stomatologicznym i taki zabieg trwa około 45 minut. Stomatolog nakłada specjalny preparat, który jest aktywowany pod wpływem wiązki światła wydobywającego się z lampy. Można uzyskać wybielenie od 4 do 8 tonów. Podobnie jak w metodzie nakładkowej wybielenie lampą może wiązać się z efektami ubocznymi, czyli wzmożoną nadwrażliwością zębów. Jednak gabinety stomatologiczne wyposażone są w specjalne środki, które w krótkim czasie pozwalają zwalczyć powstałą nadwrażliwość.

Paski wybielające

Na rynku dostępne są także paski wybielające, przeznaczone do stosowania w domu. Jednak nie dadzą one takiego efektu, jaki uzyskamy stosując profesjonalne preparaty dostępne w gabinecie stomatologicznym.

Jak zachować biel zębów?

Aby jak najdłużej utrzymać efekt wybielenia należy pamiętać o dokładnej higienie jamy ustnej, stosowaniu płukanek i nici dentystycznych. W trakcie wybielania oraz do około dwóch tygodni po zabiegu należy unikać palenia tytoniu, czerwonego wina, napojów barwiących. Spowalniają one wybielanie lub też przyspieszają proces powtórnej utraty bieli zębów.

Nasza klinika poleca

Aktualności

Ostatnie wpisy